EPIX Sp. z o.o.

Spółka zależna MiŚOT SA, dedykowana w przyszłości do pełnienia funkcji operatora usług kluczowych w rozumieniu przepisów Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jej majątek stanowi EPIX – największy w Polsce, neutralny i niezależny węzeł wymiany ruchu IP. EPIX zapewnia operatorom tani i prosty dostęp do treści pozostałych polskich i zagranicznych węzłów wymiany ruchu oraz wszystkich integratorów IPTV.

Obecnie – według rankingu prowadzonego przez Hurricane Electric – EPIX znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce i w pierwszej dziesiątce IX‑ów na świecie. Podłączenie do węzłów EPIX jest możliwe w jednej z trzech kolokacji – w Katowicach, w Warszawie lub w Poznaniu.

Projekt MdO Sp. z o.o.

Projekt MdO sp. z o.o. jest podmiotem zależnym MiŚOT SA umożliwiającym małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym udział w przetargach publicznych na budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) pod wspólną marką. W latach 2018–2023 mali i średni operatorzy telekomunikacyjni pozyskali i uruchomili ponad 3000 lokalizacji w postępowaniach organizowanych przez NASK. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu operatorzy ci otrzymują około 10 mln zł rocznie. Od początku projektu OSE, za pośrednictwem Projektu MdO, do małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych trafiło ponad 36 mln zł. Aktualnie spółka koncentruje się na optymalizacji procesów utrzymaniowych oraz komunikacji z NASK.

Projekt MdM Sp. z o.o.

Projekt MdM sp. z o.o., czyli Media dla MiŚOT, spółka zależna MiŚOT SA, zajmuje się organizacją wydarzeń branżowych dla środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych oraz jest wydawcą mediów branżowych. W okresie od listopada 2021 roku do kwietnia 2024 roku spółka zorganizowała siedem Zjazdów MiŚOT (Bukowina Tatrzańska, Janów Podlaski, Kołobrzeg, Poznań, Wisła, Zakopane, Janów Podlaski), w każdym wzięło udział kilkuset uczestników. Wydarzenia zaoferowały bogatą merytorykę branżową (panele, wykłady z obszaru technologii, prawa i biznesu) oraz integrację środowiska. 

Wśród mediów zarządzanych przez Projekt MdM sp. z o.o. znajdują się: forum polskich operatorów telekomunikacyjnych – ISP Forum, magazyn branży ICT (miesięcznik dostępny on-line) – ISProfessional, cotygodniowy newsletter skierowany do lokalnych dostawców usług – MiŚOT PING oraz opiniotwórczy portal z najświeższymi informacjami ze świata, kraju i lokalnych rynków – ISPortal. 

Media MdM są bazą wiedzy o telekomunikacji, prawie, trendach i biznesie zebraną w formie newsów, felietonów, analiz, porad i wywiadów.

Projekt TdM Sp. z o.o.

Spółka zależna Stowarzyszenia e-Południe powstała w 2023 roku, dedykowana jest do świadczenia usług hurtowych w zakresie telefonii mobilnej i stacjonarnej dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Jej celem jest stworzenie konwergentnego pakietu telefonicznego dla konsumentów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji w zasięgu działania sieci MiŚOT i co najmniej dwóch sieci komórkowych. W 2023 roku podmiot prowadził prace nad opracowaniem oferty produktowej.

Projekt MdS Sp. z o.o.

Spółka zależna Stowarzyszenia e-Południe świadcząca usługi z zakresu bezpieczeństwa sieci w oparciu o autorski system ochrony cyberbezpieczeństwa t-SEC, w skład którego wchodzi: monitorowanie ruchu sieciowego operatora wraz z ochroną antyddos i blackholing, zarządzanie incydentami, generowanie raportów i wykrywanie zagrożeń, funkcjonalność IPS, ddos scrubbing, IDS, machine learning i predykcja ruchu. 

Spółka świadczy również kompleksowe usługi w oparciu o certyfikację ISO 27001: usługi inspektora ochrony danych osobowych, pełnomocnika bezpieczeństwa, konsultacje bezpieczeństwa i RODO, zarządzanie incydentami, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, audyty i pentesty, analizy poincydentalne oraz obsługę podmiotów OUK.

Wychodząc naprzeciw wymogom prawnym wynikającym z Dyrektywy NIS2 Projekt MdS ma przygotowaną ścieżkę wdrożenia i wsparcia środowiska w zakresie oczekiwań ustawodawcy i obowiązków, które przyjdzie spełnić przedsiębiorcy. W tym zakresie spółka oferuje usługi pełnomocnika ds. bezpieczeństwa, Centrum Monitorowania Podatności, proces wdrożenia i audytowania cyklicznego umożliwiający zdobycie znaku zgodności z RODO i NIS2 gwarantowanego przez Projekt MdS.

Projekt IdM Sp. z o.o.

Projekt IdM Sp. z o.o. jest podmiotem zależnym i inkubowanym przez Stowarzyszenie e-Południe. Jego celem jest dostarczanie nowoczesnej, przyszłościowej, stabilnej i prostej w obsłudze platformy IdM oraz wchodzącej w jej skład KameleonTV dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.
W ramach platformy IdM zespół prowadzący wdrożenie przygotował produkt o nazwie KameleonTV – to usługa działająca na STB Android TV, Apple TV, Smart TV, mobilnych urządzeniach opartych o system iOS i Android, a także przez web portal. To nowoczesna i przyszłościowa usługa, spełniająca oczekiwania dzisiejszych widzów. KameleonTV umożliwia małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym uruchomienie usługi do klientów końcowych bez zbędnych formalności, skomplikowanych i zawiłych umów z wieloma podmiotami i nadawcami, bez niezrozumiałych dodatkowych opłat za usługę czy wymaganych minimów. W Grupie MiŚOT niezmiennie istotnym elementem realizowanych projektów jest proste wdrożenie i brak wysokich kosztów uczestnictwa.

AMS System Sp. z o.o.

AMS System działa od 2007 roku.Firma zależna od MiŚOT SA świadczy usługi telekomunikacyjne dla operatorów, oferując tranzyt połączeń do sieci stacjonarnych i komórkowych polskich i zagranicznych w ruchu wychodzącym i przychodzącym, jak również rozgłaszanie numeracji, numerów routingowych i obsługę procesów PLI CBD2. Spółka współpracuje z operatorami zajmującymi się hurtem głosu na polskim i międzynarodowym rynku. AMS posiada bezpośrednie styki z wszystkimi największymi operatorami głosowymi. W jej ofercie znajduje się również masowa dystrybucja SMS. We współpracy z partnerami oferuje instalacje platform telekomunikacyjnych oraz wdrożenie usług z zakresu MVNO. Zespół AMS System tworzą doświadczeni specjaliści.

Projekt MdI Sp. z o.o.

MiŚOT dla internetrzeczy.pl to spółka zależna Stowarzyszenia e-Południe, której celem jest wykorzystanie potencjału związanego z rozproszonym położeniem w kraju MiŚOT-ów, ich możliwości technicznych, biznesowych do budowy i utrzymania ogólnopolskiej sieci LoRaWAN. Popularyzacja tej technologii pozwala na oferowanie nowych produktów, związanych z monitorowaniem procesów gospodarczych, infrastrukturalnych oraz zapewniających bezpieczeństwo funkcjonowania firm, instytucji i społeczności lokalnych.
Sieć LoRaWAN pozwoli na wdrażanie rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) na dużą skalę, co przyczyni się do rozwoju innowacyjnych usług telekomunikacyjnych w Polsce.

Projekt MdF Sp. z o.o.

Projekt MdF jest spółką celową Stowarzyszenia e-Południe powołaną do realizacji inwestycji w postaci budowy i zarządzania hurtową siecią FTTH. Ma on na celu zapewnienie dostępu do wysokiej jakości infrastruktury telekomunikacyjnej i nowoczesnych, stacjonarnych usług łączności elektronicznej na obszarze określonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako 5.24.99.8. Usługi te będą świadczone za pomocą sieci o bardzo dużej przepustowości. Projekt wpisuje się w realizację założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego. Zasięgiem sieci zostanie objęte zostaną punkty adresowe z obszarów wykluczonych cyfrowo (z tzw. białych plam, które są najbardziej nieopłacalne z punktu widzenia inwestycji komercyjnych), w tym 10269 gospodarstw domowych (lokali mieszkalnych) i 2600 przedsiębiorstw. Spółka realizuje projekt przez wykorzystanie w jak największym stopniu istniejących sieci MiŚOT które będzie dzierżawione w modelu IRU. Dodatkowo lokalni operatorzy dobudują sieci do punktów adresowych, które są zdefiniowane jakie białe plamy. Za każdy punkt adresowy operator może wykupić udział w spółce. Finalnie powstanie regionalny hurtowy operator telekomunikacyjny, którego udziałowcami będą operatorzy uczestniczący w projekcie. Projekt jest dofinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Projekt MdC Sp. z o.o.

Spółka inkubowana przez Stowarzyszenie e-Południe, tworząca centrum przetwarzania dla Grupy, w tym EPIX oraz innych klientów. MdC zostało zlokalizowane w Jaworznie, miejscu produkcji kilku procent krajowej energii i przebiegu ważnych traktów światłowodowych większości kluczowych operatorów.
Centrum danych oparte jest o skalowalną architekturę kontenerową, co wpływa na bezpieczeństwo dostępowe, przeciwpożarowe i komunikacyjne. Zasilanie – oparte o dwa niezależne przyłącza energetyczne 20 kV, dwa niezależne agregaty kogeneracyjne 1.5 MW oraz dwa niezależne magazyny energii o pojemności 2×1 MWh – zapewnia długi czas autonomii kampusu. Chłodzenie zapewnia tandem chillerów bezolejowych po 1.65 MW każdy, opartych o turbosprężarki łożyskowane elektromagnetycznie, oraz dwie niezależne chłodnie wyparne po 4 MW każda. Dodatkowo w dyspozycji są dry-chillery o mocy 1.2 MW.
Poza standardowymi szafami rack chłodzonymi powietrzem, wykorzystującymi do chłodzenia zamknięty obieg adiabatyczny oraz w szczytach zgromadzoną wodę lodową, duży nacisk kładziemy również na wykorzystanie cieczowego chłodzenia immersyjnego, co owocuje najniższym możliwym wskaźnikiem PUU w branży.
Ciepło odpadowe oraz fotowoltaiczna energia odnawialna dostępna całą dobę z magazynu energii pozwoli również na prowadzenie na terenie skojarzonej hodowli roślinnej.
W powiązaniu z wykorzystaniem komponentów second life nasza kolokacja zasługuje na miano EKOLO, czyli ekonomicznie, ekologicznie, ekosystemowo.

Fundacja LOKALNI

Założona przez Stowarzyszenie e-Południe Fundacja Lokalni i inicjatywa TeleOdpowiedzialni promują w środowisku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzieli się wiedzą, wspiera innowacyjność, dobre relacje z pracownikami i klientami i wzmacnia relacji z lokalną społecznością. Promuje ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od 2019 roku jest organizatorem konkursu TeleOdpowiedzialny Roku, który promuje społeczną odpowiedzialność biznesu w środowisku operatorskim.

Stowarzyszenie e-Południe

Stowarzyszenie e-Południe zostało założone w celu zwiększenia siły przebicia Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych – MiŚOT-ów. Jest to modelowy przykład organizacji gospodarczej, która powstała w celu umożliwienia współpracy przy wspólnie realizowanych projektach. Działa od 2008 roku, a w 2018 roku znalazło się wśród laureatów prestiżowych Diamentów Forbesa.

Klaster e-Południe

Klaster e-Południe, formalnie zarejestrowany jako Stowarzyszenie na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego, jest modelowym przykładem klastra gospodarczego. Dzięki współpracy możliwa stała się wspólna realizacja projektów, na które każdy z małych operatorów nie miałby potencjału. Klaster zrzesza głównie podmioty telekomunikacyjne z terenu południowej Polski.