LoRaWAN uratuje pszczoły?

Pszczoły pełnią w przyrodzie wyjątkową rolę. Pracowite owady produkują miód, ale też zapylają ponad 80 proc. roślin na Ziemi. Na ISP Forum operatorzy zastanawiają się, czy technologia LoRaWAN może pomóc chronić pszczoły.

 

Autor tematu „LoRaWan i pszczółki” wpadł na pomysł, aby wykorzystać czujniki do monitoringu pasieki. W ten sposób można byłoby zadbać o właściwe warunki rozwoju dla kolonii pszczół, a także zabezpieczyć ule przed złodziejami i uszkodzeniami.

 

Użytkownicy na forum zastanawiają się nad możliwościami LoRaWAN w odniesieniu do sprawowania funkcji monitoringowej, a także dyskutują o możliwych kosztach tego przedsięwzięcia („to już relacje biznesowe, ciężko wyczuć jak się będzie układał rynek”). Pomysłodawca zapytał też o formę sieci („czy użyć tzw. proxy-LoraWan, czyli nadajnika pośredniczącego?”).

 

Pszczelarze obecnie używają nadajników GSM, ale nie sposób nie zauważyć, że rozwijająca się w Polsce sieć LoRaWAN stwarza warunki do rozwoju tej, jak i podobnych inicjatyw.

 

Jeden z forumowiczów, jako ciekawostkę, dodał, że „są prowadzone badania na temat używania drgań celem niszczenia warrozy” (choroby wywoływanej przez roztocz Varroa i atakującej pasieki).

 

Rozwój LoRaWAN wzbudza w środowisku operatorów telekomunikacyjnych duże zainteresowanie. Wykorzystanie lokalizacji i potencjału małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych ma służyć popularyzacji i komercjalizacji Internetu Rzeczy między innymi w rolnictwie.

 

Grupa MiŚOT rozpoczęła w 2021 roku projekt „Polska LoRaWAN w każdym powiecie”, którego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci LoRaWAN we współpracy z małymi i średnimi operatorami telekomunikacyjnymi.

 

Uczestnicy forum wyrazili też swoją dezaprobatę w odniesieniu do wszystkich osób, które niszczą ule.  Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji i wyrażenia zdania na ISP Forum.

 

ISPortal.pl również dołącza do apelu o ochronę pszczół.