LoRaWAN usprawni rynek dostaw

Światowy rynek Internetu Rzeczy (IoT) rozwija się szybko. Senet, amerykański dostawca sieci LPWAN, nawiązał współpracę z Eutelsat Communications, TrakAssure i Wyld Networks. Celem powstałej inicjatywy jest zapewnienie zintegrowanej i interoperacyjnej łączności naziemnej i satelitarnej LoRaWAN dla klientów na całym świecie. 

Firmy są ukierunkowane na wsparcie globalnego łańcucha dostaw, w tym na śledzenie zasobów i ładunków. Jeszcze bardziej umacniając tę ​​wielostronną współpracę, organizacje utworzyły Konsorcjum Multimodal IoT Infrastructure Consortium (MMIIC), którego zadaniem jest sformalizowanie i ukończenie wszystkich testów technicznych oraz programów pilotażowych i komercyjnej dostawy pierwszych produktów.

Następnym krokiem jest przygotowanie produktów zaprojektowanych w celu rozszerzenia zastosowania łączności LoRaWAN na rynki, które mogą skorzystać z połączenia satelitów Low Earth Orbit (LEO) i łączności z siecią naziemną.

Testowane nanosatelity ELO zapewnią zasięg LoRaWAN, umożliwiając urządzeniom wyposażonym w czujniki przesyłanie danych niezależnie od ich lokalizacji, usuwając luki w zasięgu sieci naziemnej na obszarach wiejskich, szlakach żeglugowych i transportowych oraz innych trudnych do dotarcia obszarów.

Dzięki możliwościom zarządzania siecią, urządzenia IoT będą domyślnie łączyć się z sieciami naziemnymi Senet i automatycznie przełączać się na satelitę, gdy wykryte zostaną luki zasięgowe. We współpracy z TrakAssure i Wyld Networks, Senet zakończy również integrację aplikacji i testowanie urządzeń ze swoim serwerem sieciowym, aby zagwarantować niezawodność rozwiązania do monitorowania łańcucha dostaw.

Usługa ma być uruchomiona dla zastosowań komercyjnych w drugiej połowie 2022 roku, a pilotażowe testy nastąpią już w lutym br.

Standard LoRaWAN znalazł entuzjastów również w Polsce. Grupa MiŚOT pilotażuje program Polska LoRaWAN w każdym powiecie. Nadajniki otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele kilka tygodni temu wypełnili ankietę z lokalizacjami i zgłosili akces do projektu.

Źródło: telecompaper.com