Lokalni operatorzy telekomunikacyjni to nie tylko dostawcy internetu – to także firmy aktywnie uczestniczące w życiu swoich społeczności. Właśnie ich zaangażowanie, innowacyjne inicjatywy i realny wpływ na rozwój branży chcemy docenić w kolejnej edycji konkursu TeleOdpowiedzialny Roku. Naszym celem jest wyróżnienie firm, które pokazują, że odpowiedzialność społeczna to nie tylko idea, ale codzienna praktyka, która pozwala budować odpowiedzialne lokalne społeczności.
Działania na rzecz tych społeczności pomagają budować markę odpowiedzialną społecznie. CSR to szeroki wachlarz inicjatyw – nie ma jednego modelu odpowiedzialnej firmy. Wierzymy, że każdy operator, niezależnie od skali działalności, może realizować wartościowe projekty.
TeleOdpowiedzialny Roku to nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego wyróżnienia, ale także okazja do wymiany doświadczeń. MiŚOT-y chętnie inspirują się wzajemnie – od projektów edukacyjnych, ekologicznych i charytatywnych po innowacyjne rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość życia mieszkańców.
Za każdą inicjatywą stoją ludzie – pracownicy, partnerzy i współpracownicy – którzy poświęcają swój czas i energię, by realizować wartościowe projekty. Udział w konkursie to świetna okazja, aby im podziękować i pokazać, jak ważną rolę odgrywają w budowaniu biznesu.
– Jesteśmy dumni, że rośnie zainteresowanie naszą inicjatywą i poziom przesyłanych do oceny aplikacji. W kilkuletniej historii konkursu otrzymaliśmy już kilkaset zgłoszeń, a w poprzedniej edycji było ich najwięcej. To najlepszy dowód na to, jak wiele robicie i jak aktywnie działacie w każdym mieście i regionie – mówi Aleksandra Czerech, prezes zarządu Fundacji Lokalni, która współorganizuje wydarzenie.
Nagrodzone firmy otrzymają tytuł TeleOdpowiedzialnego Roku 2024, a dodatkowo przyznamy nagrody finansowe na organizację dnia integracyjnego z pracownikami: 10 000 PLN za pierwsze miejsce i 5000 PLN za drugie miejsce.
Czekamy na zgłoszenia do 28 lutego 2025 roku. Zachęcamy firmy do podzielenia się swoimi działaniami i pokazania, że społeczna odpowiedzialność to nie tylko słowa, ale konkretne działania.
– Zachęcamy operatorów do dzielenia się swoimi projektami. Będziemy je promować i wspierać was w tych działaniach – przekonuje Magdalena Drozdowska, wiceprezes zarządu Fundacji Lokalni.
Laureata poznamy podczas Zjazdu MiŚOT w Wiśle, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2025 roku
W Konkursie można wziąć udział wysyłając zgłoszenie poprzez poniższy formularz.
Systemia i Ostrog.net TeleOdpowiedzialnymi Roku 2023
Tego jeszcze nie było. Kapituła konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2023 wybrała dwóch laureatów nagrody głównej. Po ocenie kilkudziesięciu nadesłanych aplikacji okazało się, że poznańska Systemia i Ostrog.net z Raciborza mają identyczną liczbę punktów. Na antyGali podczas Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim nagrodzono obie firmy. Wręczono też dziewięć wyróżnień.
– Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni są coraz bardziej społecznie odpowiedzialni. Aktywnie wspierają potrzebujących, chronią środowisko, dbają o pracowników i otoczenie. Od sześciu lat to pokazujemy i najlepszych nagradzamy w naszym konkursie – powiedział Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe, jeden z inicjatorów konkursu TeleOdpowiedzialny Roku.
Nadesłane aplikacje oceniała kapituła w składzie: dr Joanna Kurowska-Pysz, dr Marcin Budziński, Robert Kubica, Krzysztof Fujarski i Adam Owczarek.
Edycję TeleOdpowiedzialny Roku 2023 uroczyście zakończono 11 kwietnia na ogólnopolskim Zjeździe MiŚOT w Janowie Podlaskim.
– Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Jesteśmy dumni, że z edycji na edycję aplikacje są ciekawsze i coraz mniej oczywiste. Najoryginalniejsze nadal będziemy promować, aby również inni operatorzy mogli się nimi inspirować – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Czerech, prezes Fundacji Lokalni.
Nagrody w imieniu tegorocznych zwycięzców odebrali Macieja Musioł i Rafał Rzechak z Ostrog.net oraz Maciej Różański z Systemii. Wyróżnieniem głównym na scenie antyGali cieszył się Michał Zając z Fiberway. W imieniu organizatorów laureatów nagradzali: Sebastian Kachel i Adam Kossowski z zarządu Stowarzyszenia e-Południe oraz Aleksandra Czerech i Paweł Gniadek z zarządu Fundacji Lokalni.
– To była kolejna edycja zakończona sukcesem. Otrzymaliśmy więcej niż rok temu aplikacji. Jednak nas najbardziej cieszy coraz lepsze zrozumienie idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Szczególnie dziękujemy tym operatorom, którzy co roku zgłaszają ciekawe pomysły. Widać, że dla nich CSR nie jest akcyjny, ale stał się elementem działalności biznesowej, pomysłem na relacje z otoczeniem i pracownikami – komentuje Paweł Gniadek, wiceprezes Fundacji Lokalni.
Organizatorami konkursu były Grupa MiŚOT, Stowarzyszenie e-Południe oraz Fundacja Lokalni. Patronat nad inicjatywą miały isportal.pl, ICT Professional oraz Tygodnik Angora
Zakończyliśmy kolejną edycję konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2022. Dziękujemy Małym i Średnim Operatorom Telekomunikacyjnym za przygotowanie i wysłanie aplikacji opisujących aktywność w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Sporo robiliście w obszarze CSR w 2022 roku i warto tym pochwalić się. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Wiśle w marcu 2023 roku. Nasz konkurs – dzięki Waszej aktywności – cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników, z czego jesteśmy dumni.
Grupa MiŚOT oraz Fundacja Lokalni zaprosiły małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych do udziału w konkursie TeleOdpowiedzialny Roku 2021. To już kolejna edycja naszego konkursu, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w środowisku operatorskim. Zachęcaliśmy do zaprezentowania CSR-owej aktywności Waszej firmy w jednym z trzech (a może w dwóch lub trzech) filarów: Odpowiedzialność biznesowa, Odpowiedzialność za środowisko pracy, Odpowiedzialność w środowisku lokalnym.
Grupa MiŚOT stawia na promocję i rozwój w środowisku operatorskim społecznej odpowiedzialności biznesu. Należące do niej Stowarzyszenie e-Południe i Fundacja Lokalni opublikowały w październiku 2021 r. zaktualizowaną wersję “Kodeksu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Branży Telekomunikacyjnej”. Ukazały się również CSR-owe “Filary Działań na lata 2021 – 2023”, które pomogą operatorom w przygotowaniu i realizacji działań z obszaru społecznej odpowiedzialności, a przede wszystkim ułatwią start w konkursie TeleOdpowiedzialny Roku.
Niniejszy Regulamin określa zasady udziału w Konkursie TeleOdpowiedzialny Roku, w szczególności prawa i obowiązki Uczestników oraz Organizatorów Konkursu.
Dziękujemy Wam za udział w dwóch szkoleniach oraz warsztatach poświęconych praktycznemu wymiarowi społecznej odpowiedzialności biznesu, które miały na celu promocję idei CSR wśród małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.
Zajęcia służyły przekazaniu wiedzy i budowaniu umiejętności rozwoju modeli biznesowych wykorzystujących narzędzia CSR.
Szkolenia i warsztaty były BEZPŁATNE dla uczestników, odbywały się w formule on-line.
Inicjatywa TeleOdpowiedzialni promuje w środowisku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). Dzielimy się wiedzą, promujemy dobre praktyki, dyskutujemy o modelach współpracy ze społecznością lokalną, w tym regionalnymi mediami, wspieramy innowacyjność i wzmacnianie relacji z interesariuszami operatorów, promujemy ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko, a także dobre relacje z pracownikami.
Na potrzeby projektu TeleOdpowiedzialni wyróżniliśmy trzy główne filary działania:
W 2018 roku Stowarzyszenie e-Południe zainicjowało przygotowanie i obecnie na bieżąco aktualizuje Kodeks Społecznej Odpowiedzialności Biznesu dla Branży Telekomunikacyjnej. Zgodnie z zapisami tego dokumentu współpraca operatorów skupionych wokół Stowarzyszenia polega między innymi na wymianie doświadczeń. Stowarzyszenie rozwija bazę dobrych praktyk, która wspiera aktywność CSR-ową u operatorów.
Ważnym podmiotem w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu dla środowiska operatorów telekomunikacyjnych jest Fundacja Lokalni. Organizacja zajmuje się wspieraniem MiŚOT-ów oraz promocją idei lokalności. Wkrótce Fundacja stanie się organizacją pożytku publicznego, co pozwoli jej prowadzić jeszcze bardziej aktywną działalność.
Kluczowym przedsięwzięciem w projekcie jest konkurs TeleOdpowiedzialny Roku, w którym kapituła wyróżnia MiŚOT-ów z całej Polski mogących pochwalić się kompleksowym podejściem do społecznej odpowiedzialności biznesu lub ciekawymi inicjatywami CSR-owymi.
Jednym z priorytetów dla Grupy MiŚOT i należącego do niej Stowarzyszenia e-Południe na najbliższe lata jest dalsza promocja CSR wśród małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.
Kierownik Katedry Inżynierii Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Dyrektor Centrum Transferu Nowych Technologii. Ekspert w zakresie zarządzania innowacyjnymi projektami i funduszami unijnymi. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków na projekty związane z wdrażaniem innowacji i transferem technologii do gospodarki oraz współpracy przedsiębiorstw i samorządów z jednostkami naukowymi. Aktywnie działa w Komisji ds. Konkurencyjności, Innowacji i Współpracy Nauki z Biznesem przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, członek Rady Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej, wiceprezes Zarządu Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział w Dąbrowie Górniczej. Autorka i współautorka blisko siedemdziesięciu publikacji naukowych.
Dziekan Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, Doktor nauk ekonomicznych.
Pracownik naukowo-dydaktyczny, ekspert, analityk, moderator, kierownik projektów.
Specjalizacja: rozwój lokalny, zarządzanie strategiczne, rewitalizacja, planowanie biznesu, zarządzanie projektami, partnerstwo biznesu i sektora kultury, kreatywność i przedsiębiorczość.
Autor lub współautor kilkudziesięciu analiz i lokalnych dokumentów strategicznych oraz licznych publikacji naukowych i dydaktycznych. Członek Polskiej Akademii Nauk w Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska oraz polskiej sekcji European Regional Science Association. Uczestnik międzynarodowych projektów badawczych w zakresie rozwoju lokalnego i regionalnego oraz czterokrotnie uczestnik wymiany nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus. Społecznik i animator postaw przedsiębiorczych, juror konkursów przedsiębiorczości dla młodzieży oraz start-upów.
Członek Zarządu KIGEiT
Współautor koncepcji działania lokalnych operatorów telekomunikacyjnych w grupie Elektrim. W 2008 roku zakończył czynną aktywność zawodową i od tego czasu zaangażowany w szereg przedsięwzięć z zakresu rozwoju telekomunikacji i rynku telekomunikacyjnego w Polsce, jako doradca w wielu projektach branżowych, a także społecznie w rozwoju działalności KIGEiT. Przewodniczy Grupie roboczej ds. barier inwestycyjnych Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych, a także Grupie roboczej ds sieci szerokopasmowych Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Członek Forum Uproszczeń Ministerstwa Rozwoju. Członek Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa.
PREZES KIKE
Od 25 lat pracuje w branży telekomunikacyjnej. Jako Prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE), aktywnie wspiera rozwój małych oraz średnich polskich firm telekomunikacyjnych, pomagając im zwiększać przychody. Jego działania skupiają się na kształtowaniu otoczenia prawnego dla branży telekomunikacyjnej, przekonując administrację państwową do wprowadzania najlepszych możliwych rozwiązań prawnych wspierających rozwój biznesu, oraz na aktywnej walce z dyskryminacją małych i średnich firm na rynku mediów i telekomunikacji.
Redaktor naczelny ICT Professional
Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności w branży telekomunikacyjnej i medialnej. Początkowo jako inspektor ds. RiTV w PAR (obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej), następnie prywatny operator telekomunikacyjny (TVK Wojkowice / STI Sp. z o.o.) i menadżer projektów medialnych i telewizyjnych (Art’n’Media / Twoja.TV), a obecnie redaktor naczelny branżowego wydawnictwa (ICT Professional) i koordynator projektów dedykowanych dla MiŚOT - Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych (Stowarzyszenie e-Południe / Projekt MdM).
Szef działu promocji Tygodnika Angora
Prezes zarządu Stowarzyszenia Potęga Prasy, rzecznik prasowy Teatru Komedii Impro w Łodzi oraz Wioski Artystycznej Janowo, a ponadto dziennikarz, pedagog, wykładowca akademicki, wydawca, menedżer i (niepraktykujący już) muzyk, czasem operator lub realizator wideo. Czas wolny spędza zwykle nad morzem lub jeżdżąc starymi tramwajami i autobusami.
Wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji "MEDIAKOM"
Z wykształcenia dziennikarz, od 30 lat w branży telekomunikacyjnej. Na co dzień kieruje Telewizją Kablową Bart-Sat oraz Radiem Bartoszyce. Od 12 lat wiceprezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom. Wspiera i angażuje się w projekty ratujące media lokalne. Z zamiłowania podróżnik, ma na koncie ponad 50 odwiedzonych krajów.
Prezes Zarządu Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izby Gospodarczej
Radca prawny z Krakowa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem. Aplikację radcowską odbył w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, uzyskując uprawnienia zawodowe w 1998 roku. Od ponad 25 lat prowadzi indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego, specjalizując się w prawie autorskim, telekomunikacyjnym, spółek, administracyjnym i budowlanym. Współpracował z wieloma podmiotami gospodarczymi i instytucjami, w tym spółkami, fundacjami oraz izbami gospodarczymi.
Od 1999 roku związany z branżą telekomunikacyjną i prawem autorskim, pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izby Gospodarczej. Jest również Zastępcą Przewodniczącej Zespołu Doradczego Prezesa UKE ds. hurtowych cen usług telekomunikacyjnych. Pod jego kierownictwem Związek intensywnie współpracuje z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Założyciel i redaktor prowadzący serwisu TELKO.in
Od przeszło 20 lat związany dziennikarsko z rynkiem nowoczesnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem telekomunikacji. Pracę rozpoczynał w mediach branżowych, by poprzez gazety ogólnoinformacyjne dojść do własnego serwisu. Z wykształcenia i zamiłowania historyk.
wiceprezes zarządu Fundacji Lokalni
Od dekady pracuje w branży telekomunikacyjnej, w szczególności w ramach współpracy Stowarzyszenia e-Południe ze środowiskiem małych i średnich operatów telekomunikacyjnych. Wiceprezes Zarządu Fundacji LOKALNI, która działaniem przyczynia się do rozwoju Konkursu TeleOdpowiedzialny Roku. Z wykształcenia ekonomistka, a z zamiłowania rowerzystka.
prawnik, ekspert w dziedzinie cyfryzacji i regulacji
W latach 2015-2018 pełniła
funkcję Ministra Cyfryzacji, tworząc i wprowadzając program cyfryzacji administracji publicznej w
Polsce, m.in. mObywatel, podpis zaufany i wykorzystanie logowania bankowego w e-administracji.
W latach 2006-2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w której to roli doprowadziła do
znaczących obniżek cen usług telekomunikacyjnych, upowszechnienia dostępu do internetu,
zwiększenia ochrony konsumenta na rynku telekomunikacji a także powstania regulacji
przeciwdziałającym praktykom monopolistycznym na tym rynku.
Obecnie członek zarządu i doradca strategiczny Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i
Telekomunikacji i przewodnicząca Komitetu Technologii Kwantowych w Krajowej Izbie Gospodarczej.
Wiceprezes MiŚOT SA, Prezes zarządu Stowarzyszenie e-Południe
Doświadczony menedżer i ekspert w branży telekomunikacyjnej, od lat zaangażowany w rozwój małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Jego działania skupiają się na wspieraniu lokalnych inicjatyw oraz tworzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności rynku. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz wizji, skutecznie łączy cele biznesowe z potrzebami społeczności lokalnych, promując współpracę oraz rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju.
Założycielka think-tanku Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (2014) i prezes grupy
SilverHUB.pl.
Autorka dwóch programów certyfikacji: OK SENIOR® (firma przyjazna klientom 60+) oraz
Pracodawca Dialogu Pokoleń (inkluzywny wiekowo kapitał ludzki).
Za zasługi w edukacji seniorów, m.in. w powołanej w pandemii internetowej szkole dla
seniorów ABCsenior.com – market place dla firm do edukacji seniorów, została w 2025
roku laureatką LISTY 100 najbardziej zasłużonych osób w edukacji cyfrowej w kraju - nagrody
pod patronatem Ministra Cyfryzacji.
Członkini Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk (2020-2024),
Rady Dostępności przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej (2020-2024).
Stały juror największego forum srebrnej gospodarki w Europie, francuskiego Silvereco.org
oraz członek Grupy Ekspertów Solidarności Międzypokoleniowej
Stowarzyszenia Eurosozial w Niemczech.
Współautor książki „Marketing srebrnej generacji” oraz publikacji m.in. „Srebrna gospodarka
to nowa gałąź gospodarki narodowej”, w tym definicji gospodarki senioralnej.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |