Podsumowanie wsparcia środowiska MiŚOT dla Ukrainy

Od 24 lutego trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Sytuacja humanitarna od początku konfliktu jest dramatyczna. Kraj i jego mieszkańcy oczekują na wsparcie, które napłynęło z wielu krajów. Również polska część branży telekomunikacyjnej nie pozostała obojętna. Już na początku marca Grupa MiŚOT poprzez Fundacje Lokalni i Siepomaga zorganizowała zbiórkę “MiŚOT dla Ukrainy”.

– Dziękujemy Grupie MiŚOT za nieocenioną pomoc okazaną na samym początku konfliktu w Ukrainie. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy dotrzeć z pomocą do wielu potrzebujących, przebywających w Polsce, jak i w Ukrainie. Przekazana darowizna wsparła m.in. dzieci z ukraińskich domów dziecka, przebywające w Janowie Podlaskim. Wasze wspacie sięgnęło także znacznie dalej i dotarło na tereny objęte działaniami wojennymi m.in. Charkowa, Irpienia i Bachmutu. Razem wielką mamy MOC – czytamy w podziękowaniach, które wpłynęły w grudniu do Grupy MiŚOT z Fundacji Siepomaga.

Do połowy grudnia w miśotowej skarbonce (https://www.siepomaga.pl/misot-dla-ukrainy) prowadzonej przez Fundację Siepomaga znalazło się 209 717 zł. Środki te zostały w całości wykorzystane na działania na rzecz Ukrainy. Zgodnie z rekomendacją organizatorów odbywającego się w kwietniu Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim 25 000 zł trafiło do dzieci z ukraińskich domów dziecka, które w pierwszych tygodniach wojny zostały ewakuowane do Polski. Ze środków tych zakupiono sprzęt informatyczny niezbędny do nauki.

– Kupiliśmy 20 laptopów oraz nakładki na klawiaturę z cyrylicą, drukarkę ze skanerem do użytku wszystkich. Sprzęt jest w Janowie. Dzieci korzystają z niego na zasadzie wypożyczenia, czyli nie darowaliśmy indywidualnie laptopa „na zawsze” dla każdej osoby. Mają służyć przede wszystkim w nauce. Od września będą też do dyspozycji do nauki. Zwłaszcza, że jeszcze nie wiemy, czy dzieci będą online czy pójdą do szkół. W tej chwili mamy w Janowie 98 osób, w kulminacyjnym momencie mieliśmy 270, w tym ponad 200 dzieci i młodzieży – informowała na początku lipca Aneta Żochowska z Fundacji Leny Grochowskiej, która opiekuje się dziećmi w Janowie Podlaskim.

Pozostałe środki wsparły kosztowniejsze inicjatywy Fundacji Siepomaga. Organizacja wraz z podziękowaniami dla MiŚOT-ów przesłała 58-stronicową informację o swoich inicjatywach, które sfinansowały m.in. pieniądze przekazane przez branżę (link).

– By obserwować nasze poczynania, zachęcam do śledzenia strony na FB: https://www.facebook.com/polandhelps/ – mówi Michał Karnafel z Fundacji Siepomaga.

Zbiórka nie była jedyną inicjatywą środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Ukraińscy operatorzy zostali wsparci rzeczowo – do ich kraju trafił niezbędny sprzęt – serwery, routery brzegowe i ONT oraz switche D-LINK. Urządzenia zostały wykorzystane do odbudowy infrastruktury informatycznej zniszczonej przez rosyjskie ataki rakietowe.

 

 

 

Dzięki Wam wspieramy Ukrainę