Lokalny Zjazd MiŚOT w Kołobrzegu – dzień pierwszy

Trwa Lokalny Zjazd MiŚOT w Kołobrzegu. Edycja „Północ” to możliwość spotkania dla całych MiŚOT-owych rodzin. Oprócz atrakcji podczas Zjazdu nie brakuje merytoryki.

 

Lokalny Zjazd MiŚOT w Kołobrzegu odbywa się 14 – 15 czerwca 2022 roku. Dzień wcześniej, podczas dnia zero Zjazdu, miał miejsce operatorski Hyde Park – spotkanie w wewnętrznym, zamkniętym gronie (bez udziału prasy), podczas którego przedstawicielom organizacji branżowych przedstawiane są problemy, z którymi lokalni mali i średni operatorzy telekomunikacyjni spotykają się w ich codziennej działalności.

 

Prelekcje i panele dyskusyjne poruszają sprawy ważne dla społeczności lokalnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, w tym kwestie bezpieczeństwa informacji we współczesnym świecie, konsolidacji firm telekomunikacyjnych oraz podnoszenia cen za usługi. Pierwszego dnia uczestnicy usłyszeli również o możliwości nabycia akcji spółki MiŚOT SA oraz dowiedzieli się, co słychać w poszczególnych projektach Grupy.
 

KIKE o sprawach operatorów
 

Podczas oficjalnego rozpoczęcia Karol Skupień zaprosił do współpracy z Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej, podkreślając, że Izba szczególnie troszczy się o wyrównanie lokalnych małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych na rynku, na którym działają też duże korporacje z kapitałem zagranicznym.
 

Karol Skupień jako jedną z aktualnych inicjatyw wskazał ujednolicenie opłat za infrastrukturę umieszczoną w pasie drogowym, o czym pisaliśmy już na naszym portalu. Operatorzy systemu dystrybucyjnego blokują dostęp do słupów średniego napięcia i tę sprawę jeszcze KIKE musi załatwić, żeby sytuacja była adekwatną do tej ze słupami niskiego napięcia. – Obowiązek to nie jest prawo. Jeśli jest prawny obowiązek udostępniania infrastruktury, to ja nie muszę o to prosić. Ja mogę dostać zasady, które jeśli spełnię, to mogę powiesić kabel bez proszenia – dodał prezes KIKE.
 

Przedstawiciel KIKE poinformował, że organizacja zwraca też uwagę na niesprawiedliwy podział zysków z usług telefonicznych w zakresie opłat za zakańczanie połączeń i tranzytowej.
 

Co nas czeka w gospodarce?
 

Podczas pierwszego wykładu na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Kołobrzegu Krzysztof Zawadzki przedstawił zestawienie prognoz rządowych i eksperckich dotyczących głównych wskaźników ekonomicznych w polskiej gospodarce. Zaznaczył przy tym, że jest to trudny rok, w którym mamy do czynienia z rosnącą inflacją, problemami z utrzymaniem łańcucha dostaw, recesją (zahamowaniem wzrostu gospodarczego i spadek PKB przez co najmniej dwa nadchodzące kwartały). – Długo jeszcze nie dogonimy Europy – zaznaczył prelegent.
 

W podsumowaniu prelekcji Krzysztof Zawadzki wskazał jakie zagrożenie dla MiŚOT-ów kreuje aktualna sytuacja na rynku.  W ciągu najbliższych miesięcy rynek usług telekomunikacyjnych czekają lekkie spadki, zaś ARPU może zacząć rosnąć w przyszłym roku. Ekspert przypominał też, że według analiz efektywność kosztową osiągają dziś przedsiębiorstwa telekomunikacyjne posiadające powyżej 20 tys. abonentów. Dostrzegalne jest oczekiwanie na Krajowy Plan Odbudowy, bo spora część środków ma być przeznaczona na cyfryzację.
 

O tym, czy i jak podnieść ceny w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych dyskutowali Ewelina Grabiec i Łukasz Bazański, radcowie prawni z kancelarii prawnej itB Legal, z Krzysztofem Zawadzkim, który przyznał, że istnieją przesłanki ekonomiczne do zmiany (wzrostu) cen usług telekomunikacyjnych: rosną koszty działalności, a wpływ na to będzie miał także wzrost minimalnego wynagrodzenia.
 

W procesie zmiany cen ważna jest spójność z zachowaniem innych podmiotów na rynku oraz komunikacja zmiany. – Podnoszenie cen jest reakcją obronną, ale trzeba pamiętać, że gospodarstwa domowe również odczuwają inflację i będą analizować swoje koszty i co jest najbardziej potrzebne – argumentował Zawadzki.
 

Kontekst prawny przekazał Łukasz Bazański: – Przepisy kodeksu cywilnego i ustawy prawo telekomunikacyjne regulują waloryzację cen przy ogólnej regule spełniania świadczenia w kwocie, jaka wynika z umowy. Ewelina Grabiec przypomniała natomiast, że klient ma prawo do rezygnacji z umowy, która ulega zmianie. Tryb zmiany umowy powinien być także zapisany w umowie abonenckiej.
 

Co nowego w Grupie MiŚOT?
 

Na początku czerwca Grupa MiŚOT poinformowała o współpracy strategicznej z Beyond.pl, dostawcą zielonych usług data center i cloud w Europie. Przedstawiciel Beyond.pl Wojciech Stramski przedstawił firmę i opowiedział o współpracy w ramach konsorcjum Telesynergia: – Nie jesteśmy powiązani z żadnym operatorem, mamy potwierdzony najwyższy poziom bezpieczeństwa ANSI/TIA-942 Rated 4, energooszczędne obiekty oraz w 100 proc. polski kapitał.
 

Konsorcjum Telesynergia będzie pierwszym takim HUB-em telekomunikacyjnym w zachodniej Polsce. Współpraca zapewni możliwość zakupu krajowych i zagranicznych łączy w celu obniżenia kosztów, a dzięki lokalizacji zyskają operatorzy. Telesynergia oferuje najwyższą jakość łączności i infrastrukturę DC, a także indywidualne podejście do klientów końcowych. Jednym z efektów współpracy będzie budowa konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorców z Polski, którzy działają w branży data center.
 

Krzysztof Czuszek przekazał, że EPIX będzie własnością spółki MiŚOT SA, której współwłaścicielami będą operatorzy. W 2022 roku liczba uczestników węzła zwiększyła się do 854. Koordynator projektu wspomniał, że EPIX nie zamierza konkurować z operatorami, a także podzielił się niepokojącą informacją z rynku sprzętu: aktualny, przewidywany czas od zamówienia do dostawy zamówionych switchów zwiększył się do roku.
 

Krótko zaprezentowane zostały także inne projekty realizowane przez Grupę MiŚOT: MdO, MdI, MdS, MdM, TeleCentrum, TeleOdpowiedzialni i Fundacja Lokalni.
 

Akcje MiŚOT SA tuż-tuż!
 

Zgodnie z zapowiedziami z 2019 roku realizowany jest plan, by mali i średni operatorzy zostali akcjonariuszami MiŚOT SA. Krzysztof Czuszek przypomniał, że powstała spółka akcyjna, zmieniony został statut, a kapitał zakładowy został podwyższony. Jednocześnie Stowarzyszenie e-Południe rozwija technologiczne start-upy (MdI, MdC, Mds). Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA, dodał, że powoli krystalizuje się konsolidacja firm, które łącznie stanowią około 30 proc. rynku. Jesteśmy lokalni i polscy – podkreślił.
 

Prezes MiŚOT SA Adam Kossowski ujawnił, że spółka niedługo zwróci się z pytaniem do MiŚOT-ów kto, jakie konkretne osoby fizyczne, zakupią akcje. Następnie podpisana zostanie umowa sprzedaży, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone będą na rozwój projektów Stowarzyszenia e-Południe.
 

Ilona Malik, radczyni prawna współpracująca z Grupą, powiedziała, że przedstawiciele operatorów będą zapraszani do zakupu akcji jako osoby fizyczne. Nie będzie ich też można sprzedać przez pięć lat. Podczas Zjazdu zostało podkreślone, że mali i średni operatorzy będą większościową grupą akcjonariuszy. Powstaje specjalny algorytm, na podstawie którego stworzona zostanie księga popytu, a średnio na MiŚOT przypadnie 5200 akcji.
 

Krzysztof Zawadzki uważa, że to dobry czas na takie ruchy biznesowy. Analityk podkreślił, iż perspektywy dla rynku telekomunikacyjnego są dziś bardzo dobre.
 

Pora zadbać o cyberbezpieczeństwo
 

Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo sieci to wyzwania, które stają się coraz ważniejsze. Zabezpieczenia przeciwko cyberzagrożeniom prędzej czy później zostaną poddane testom przez cyberprzestępców. Wyścig zbrojeń trwa. O tym, czy nadszedł już czas na współpracę w gronie MŚP, aby wspólnie stawiać czoła zagrożeniom dyskutowali Karol Skupień (KIKE), Kinga Pawłowska-Nojszewska (radczyni prawna KIKE), Marcin Zemła (MdS) i Magdalena Stańska (Nomios Poland).
 

Kinga Pawłowska-Nojszewska omówiła powstanie i celowość działania organizacji związanych z wymianą informacji o cyberbezpieczenstwie na świecie, czyli ISAC i ENISA. Na polskim gruncie działa ISAC bankowy i kolejowy. UKE promuje ideę Centrum Reputacyjnego Komunikacji Elektronicznej (CRKE) opartego o najważniejsze telekomy. Celowość powoływania takich organizacji wiąże się ze wzrostem poziomu cyberbezpieczenstwa , ale też reputacji podmiotów zaangażowanych.
 

Zdaniem Magdaleny Stańskiej incydentów zagrażających bezpieczeństwu jest więcej, natomiast inwestycje mające na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa są podejmowane, ale jest to dotkliwe budżetowo dla operatorów – są to nadal rozwiązania komercyjne. Karol Skupień zaznaczył, że aby ISAC dla MiŚOT-ów był skuteczny, informacje muszą pochodzić od od podmiotów podobnych, a nie od przedstawicieli dużych korporacji, odnosząc się przy okazji do idei CRKE proponowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
 

Marcin Zemła i Maciej Linscheid w ramach projektu MiŚOT dla Security (MdS) opowiedzieli o bezpieczeństwie informacji w zderzeniu z konkurencją oraz o tym, co zrobić, aby MiŚOT-y i ich klienci byli cyberbezpieczni. Pojawiła się też kwestia przejmowania konkurencji w regionie, kwestie wywiadu gospodarczego, kontrolowanych przekazów medialnych i męczenia konkurencji w kontekście planowanego przejęcia. – Internet przestał być bezpiecznym miejscem – podsumował Zemła.
 

Rodzinny zjazd
 

Atrakcje na Zjeździe w Kołobrzegu przygotowane są dla całych rodzin. Najmłodsi uczestnicy mogą wyszaleć się w Sali Zabaw, a Strefa SPA pozwala na regenerację po intensywnym dniu.
 

Wieczorem w restauracji Horyzont odbyła się uroczysta Gala, podczas której został wyłoniony zwycięzca konkursu organizowanego przez sponsora Zjazdu, a później nadszedł czas na część artystyczną, czyli stand-up oraz koncert Mateusza Grędzińskiego i Briana Allana, laureata talent show Must Be The Music. Następnie, przy akompaniamencie DJ-a, goście bawili się do białego rana.
 

Pełna agenda wydarzenia dostępna jest tutaj.
 

Kolejny Lokalny Zjazd MiŚOT „Zachód ” zaplanowany jest na listopad. Jego organizatorami, podobnie jak w przypadku wydarzenia w Janowie Podlaskim, będą: Grupa MiŚOT, KIKE i Fundacja Nasza Wizja.