KIKE wspiera budowę LoRaWAN

We wsparcie budowy polskiej sieci LoRaWAN zaangażuje się Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Może się to przełożyć na poważne dotacje z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

 

Grupa MiŚOT już w 2021 roku rozpoczęła projekt, którego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci LoRaWAN (skrót od: Long Range WAN) we współpracy z małymi i średnimi operatorami telekomunikacyjnymi.

– Podczas Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim złożyłem deklarację, że izba będzie wspierać ten projekt – mówi Karol Skupień, prezes KIKE. – Jesteśmy też obecnie zaangażowani w prace komisji, która ma zdecydować o szczegółowym brzmieniu przepisów dotyczących przeznaczenia środków FENG. Część z nich ma wspierać badania i rozwój projektów związanych z Internetem Rzeczy. Jestem przekonany, że budowa polskiej sieci LoRaWAN ma szansę na skorzystanie z nich.

 

Przypomnijmy, że nadajniki z Grupy MiŚOT zostały już wysłane do operatorów we wszystkich województwach, a w 2022 roku urządzenia trafić mają do wszystkich zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie. Głównymi plusami tej technologii jest niewielki koszt związany z niskim zużyciem prądu oraz możliwość pozyskiwania informacji z czujników na bardzo duże odległości.

 

Krzysztof Czuszek z Grupy MiŚOT ocenia, że mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazał monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.