EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem niezależnym punktom wymiany ruchu internetowego, mieszczących się w Katowicach, Warszawie i Poznaniu, świadczenie usług przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych może być dziś konkurencyjne cenowo wobec zagranicznych koncernów.

– Ogromna większość przedsiębiorców telekomunikacyjnych, z którymi regularnie spotykamy się na Zjazdach MiŚOT, pamięta opłaty za tranzyt globalny na poziomie czterech euro. Po naszych najnowszych zmianach w cenniku zeszły one poniżej złotówki. Wszystkie! – podkreśla Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT S.A.

Ów cud ekonomiczny w postaci konsekwentnego obniżania cen (nie wszystkich i nie zawsze, ale ogólny trend jest oczywisty dla wszystkich płatników faktur przychodzących z EPIX) możliwy był dzięki stałemu wzrostowi liczby uczestników projektu. Przez lata rosła również wielkość transmisji, a jak wiadomo z podstaw przedsiębiorczości, działanie w grupie zwiększa potencjał zakupowy i otwiera nowe możliwości.

– Nowy cennik EPIX zawiera też dwie kategorie cenowe. Wynika to stąd, że każdy MiŚOT może u nas liczyć na poważny upust zarówno za aktywację, jak i za abonament – podkreśla Paweł Białas, dyrektor do spraw sprzedaży w Grupie MiŚOT.

Bez tych IX-ów także polscy klienci końcowi nie mogliby komunikować się ze światem w sposób tani i efektywny.

Modernizacja

Punkt wymiany ruchu pozwala na to, by ruch internetowy między parą autonomicznych systemów nie przechodził przez żaden inny (trzeci) system i nie powoduje żadnych zmian w ruchu, a zarazem w żaden sposób w niego nie ingeruje.

Przedstawiciele Grupy MiŚOT podkreślają też, że ważna jest dla nich jakość oferowanych usług. Urządzenia telekomunikacyjne, które umożliwiają i usprawniają połączenia pomiędzy więcej niż dwoma niezależnymi systemami internetowymi, są regularnie modernizowane i wymieniane.

– Wszystkie główne popy wyposażyliśmy w routery hardwarowe SLX9740-40​C (40x100G, 2000 Mpps). W trybie ciągłym przenoszeni są do nich uczestnicy z routerów PC na Linuxie. W Katowicach został też wstawiony pierwszy przełącznik x870 – 32x100G jako access, służący do podłączania uczestników, których poziom przepływu danych ma 25, 40 i 100G. Uruchomiliśmy tam także pierwszy w Polsce (i chyba w Europie) Apple Cache. W Poznaniu natomiast wstawiony został klaster CDN Akamai. Posiadamy tam duże rezerwy – wymienia Paweł Białas.

W Katowicach rozpoczęto także wdrażanie pierwszego routera Cisco ASR9903 dla CDN kolokowanych przez Grupę MIŚOT. Dzięki temu wdrożeniu EPIX będzie mógł zaoferować atrakcyjną ofertę na: kolokację w MdC, adresację CDN-ową oraz dystrybucję w EPIX-ach (polskich i na świat).

– Otworzy nam to drogę na rozmowy z kolejnymi dostawcami treści, których do tej pory nie było w polskich węzłach – podkreśla Paweł Białas.

Warto tu także przypomnieć, że węzły EPIX znajdujące się w Katowicach, Warszawie oraz Poznaniu tworzą ring, dzięki czemu infrastruktura ta staje się odporniejsza, a wszelkie niedogodności związane z modernizacją urządzeń – zminimalizowane. Połączenie Katowice – Poznań rozbudowane zostało do 200G

Zyski spoza Grupy, dla Grupy

– Od początku EPIX-a zyski z działalności przeznaczane były na inwestycje i rozwój kolejnych projektów, z których najwięcej korzyści mają mali i średni operatorzy telekomunikacyjni – przypomina Krzysztof Czuszek. – W aktualnie wypracowanym modelu biznesowym świadczymy też usługi dla niektórych podmiotów zagranicznych oraz dla klientów indywidualnych, z czego korzyści czerpią polskie, lokalne firmy.

EPIX działa od 2008 roku. Rozwija się dzięki pracy i zaangażowaniu MiŚOT-ów z całego kraju. Węzły Katowice i Warszawa utrzymują także wysoką pozycję w  prowadzonym przez Hurricane Electric rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie.

– Sporo inwestujemy w ten projekt, dzięki temu nasze usługi są jeszcze lepsze. Dołączają do nas kolejni operatorzy – dodaje Krzysztof Czuszek.