Dzięki nam Internet jest lepszy

EPIX Internet Exchange, którego działanie koordynuje Stowarzyszenie e-Południe, został w styczniu 2021 roku wyróżniony przez spółkę nazwa.pl tytułem Ekspert Innowacji. Nagrody wręczono organizacjom, których działania przyczyniają się do rozwoju cyfrowego Polski.

EPIX Internet Exchange nagrodzono za uruchomienie nowej lokalizacji największej niezależnej infrastruktury wymiany ruchu internetowego w Polsce. Dzięki EPIX.Poznań przedsiębiorcy i osoby prywatne z zachodniego regionu Polski otrzymują szybszy i efektywniejszy dostęp do kluczowych zasobów Internetu, takich jak allegro.pl, nazwa.pl, onet.pl czy też wp.pl. 

– Cieszy nas ta nagroda, gdyż doceniono naszą pracę na rzecz operatorów. Nowy węzeł jest szansą dla Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych z północno-zachodniej Polski, którzy dotychczas nie korzystali z EPIX. Zyskali oni możliwość zakupu łącza i dostęp do treści większych operatorów w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu ich klienci będą bardziej zadowoleni, a MIŚOT-y zyskają kolejną – po szybkiej i sprawnej obsłudze oraz znakomitej znajomości lokalnego rynku – przewagę konkurencyjną nad większymi operatorami – mówi Krzysztof Czuszek  członekzarządu Stowarzyszenia e-Południe, które skupia małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Spółka nazwa.pl – jak napisano w komunikacie – wyróżniła podmioty za ich wkład w to, że usługi świadczone w sieci z roku na rok są na coraz wyższym poziomie, a sam Internet staje się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. W tym roku przyznano sześć nagród w kategoriach: Bezpieczeństwo, Innowacje, Edukacja, Inwestycje oraz Badania i Nauka, a także wyróżnienie specjalne. Ekspertem Bezpieczeństwa została spółka Atman, Ekspertem Inwestycji – Fantasyexpo, Ekspertem Edukacji – PurePC, a Ekspertem Badań i Nauki – Polskie Badania Internetu. Wyróżnienie specjalne przyznano serwisowi Pomagam.pl. – Rok 2020 był dla nas wszystkich czasem pełnym wyzwań i zmian. W tym szczególnym okresie jeszcze bardziej chcemy docenić działania podjęte przez organizacje działające w Polsce, których aktywność sprawia, że Internet staje się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Przyznanie nagród jest formą podziękowania za zeszłoroczne inicjatywy, które składam w imieniu całej firmy nazwa.pl. Życzymy wszystkim nagrodzonym dalszego rozwoju i sukcesów! – podsumował Krzysztof Cebrat, prezes zarządu spółki nazwa.pl.

Historia EPIX-a sięga lat 2007-2008, kiedy śląskie lokalne sieci internetowe zaczęły łączyć się, a ich właściciele skupili się w ramach Stowarzyszenia e-Południe. EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku. Dziś jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większości węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów takich jak Telia, CenturyLink, Liberty Global, RETN czy GTT oraz punktów wymiany ruchu DE‑CIX, NIX, Peering.cz. Od 2020 roku EPIX posiada trzy węzły wymiany ruchu: w Katowicach, w Warszawie oraz w  Poznaniu. – Nasze węzły działają na zasadzie not-for-profit i są finansowane przez uczestników projektu. Obecnie skupiają ponad 800 operatorów telekomunikacyjnych i dostawców treści. Praktycznie z tygodnia na tydzień ruch w sieci EPIX rośnie. Zapewniam, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Naszym celem jest wsparcie małych i średnich operatorów w poprawie świadczonych przez nich usług i dostarczanych produktów. Wywodzimy się z tego środowiska, znamy jego potrzeby, a przede wszystkim oczekiwania klientów, którzy chcą mieć szybki i tani Internet dostarczany przez operatorów, na których zawsze można liczyć – podkreśla Krzysztof Czuszek.