Stowarzyszenie e-Południe pomoże operatorom z FERC i KPO

Branża telekomunikacyjna w ostatnich tygodniach ekscytuje się naborami do projektów inwestycyjnych w ramach FERC i KPO. Środki przeznaczone na rozwój internetu szerokopasmowego wyniosą prawie 10 mld zł. Nabory dotyczą łącznie 402 obszarów konkursowych. Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni uważają, że proponowany zasięg jest za duży dla ich firm. Stowarzyszenie e-Południe, wspierające od lat MiŚOT-ów, znalazło sposób na to.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa będzie przyjmować wnioski na zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego realizowanego w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC) od 1 do 31 sierpnia. Natomiast w projekcie zapewnienia dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) nabór ruszył 4 lipca i zakończy się 4 sierpnia.

Inwestycje finansowane z FERC i KPO mogą kosztować prawie 10 mld złotych. W efekcie ponad 1,7 mln białych plam uzyska dostęp do szybkiego internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s. Dwa nabory obejmą łącznie 402 obszary konkursowe. Wielkość dofinansowania będzie praktycznie podwojeniem środków przeznaczonych na inwestycje szerokopasmowe od 2015 roku.

Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni narzekają na krótkie terminy na przygotowanie i złożenia wniosków, ale przede wszystkim na zasięg terytorialny, które muszą one objąć. – Większość  z małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych nie dysponuje dziś potencjałem, który obsłuży poszczególne obszary. Na przykładzie województwa śląskiego pokażemy jednak, że można to zrobić wspólnie zakładając spółkę celową. Naszym know-how chętnie podzielimy się z MiŚOT-ami z innych części kraju – informuje Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe.

Rzeczywiście w KPO i FERC obszar Śląska wydaje się dużym wyzwaniem. KPO dotyczy dziewięciu powiatów i 28 gmin, zaś FERC siedmiu powiatów i 19 gmin. Inicjatywa stowarzyszenia sprowadza się do założenia spółki celowej, w której operatorzy obejmą udziały. Podmiot razem z e-Południem zbierze deklaracje od MiŚOT-ów dotyczące HP do zbudowania, a następnie przygotuje i złoży wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jeśli uda się otrzymać środki, operatorzy otrzymają zlecenia w deklarowanych wcześniej paczkach. W lokalizacjach, gdzie nie będzie deklaracji, zlecona zostanie budowa sieci własnej.

Stowarzyszenie e-Południe zaprasza wszystkich chętnych do poznania szczegółów projektu. Zostaną one przedstawione podczas webinaru w piątek 14 lipca o godz. 12.

 

Zapisy na wydarzenie