Operatorzy właścicielami AMS System

W sierpniu MiŚOT SA stała się jedynym właścicielem w AMS System sp. z o.o. Zakup udziałów w firmie jest realizacją deklaracji mówiących, że należąca do małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych spółka akcyjna będzie przejmować podmioty świadczące usługi na rzecz tej części rynku, co wzmocni jej potencjał i zapewni w perspektywie wzrost wartości jej akcji. 

AMS System umożliwia swoim klientom dostęp do bardziej nowoczesnych usług telekomunikacyjnych w najlepszej jakości i szerokim zakresie.

– Środki wypracowane w 2023 roku w Grupie MiŚOT SA pozwoliły na sfinalizowanie tej transakcji. Mimo gorszych wyników w ubiegłym roku, w ostatnich miesiącach w spółce dokonały się zmiany, które pozwalają nadal poszerzać zakres świadczonych usług, a tym samym wpływają korzystnie na poziom zadowolenia kontrahentów. Widać to już w wynikach osiąganych przez ten podmiot w pierwszym półroczu tego roku – mówi Adam Kossowski, wiceprezes MiŚOT SA.

AMS System działa od 2007 roku. Firma świadczy usługi telekomunikacyjne dla operatorów oferując tranzyt połączeń do sieci stacjonarnych i komórkowych polskich i zagranicznych w ruchu wychodzącym i przychodzącym, jak również rozgłaszanie numeracji, numerów routingowych i obsługę procesów PLI CBD2. Spółka współpracuje z operatorami zajmującymi się hurtem głosu na polskim i międzynarodowym rynku. W jej ofercie znajduje się również masowa dystrybucja SMS. We współpracy z partnerami oferuje instalacje platform telekomunikacyjnych oraz wdrożenie usług z zakresu MVNO. Zespół AMS System tworzą doświadczeni specjaliści.

– Objęcie przez MiŚOT SA udziałów w AMS System jest kolejnym etapem rozwoju tej spółki. Rynek oczekuje od dostawców usług hurtowych kompletnej oferty, która zawiera m.in. obsługę minut, SMS-ów oraz transmisji IP – przekonuje Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA.

Dzięki obecności spółki w Grupie MiŚOT widoczne są już w AMS efekty synergii –  zarówno po stronie kosztowej (wykorzystanie zasobów grupy), jak i przychodowej (operatorzy korzystający z usług budują wspólne wolumeny). Mając wsparcie grupy firma może obsługiwać większych klientów kompleksowo. Jest to korzystne również dla mniejszych operatorów, bo otrzymują stawki bardziej konkurencyjne. W efekcie polscy mali i średni operatorzy są bardziej konkurencyjni.

– Tym przejęciem realizujemy zobowiązania budowy silnej grupy, które podjęliśmy wobec środowiska MiŚOT-ów. MiŚOT SA, a przez to operatorzy, którzy są jej akcjonariuszami, staje się właścicielem kolejnych podmiotów oferujących usługi m.in. dla tej części rynku – mówi Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT SA.

Usługi głosowe to ważny, choć – wydaje się – niedoceniany przez operatorów sektor rynku. Pomimo iż jest to segment powoli oddający pola telefonii mobilnej, to w 2023 roku z usług telefonii stacjonarnej nadal korzystało 2,1 mln abonentów, a z VOIP 2,8 mln, z których MiŚOT-om udało się pozyskać do tej pory ledwie kilka procent. To rynek wart 1,2 mld zł zdominowany przez dużych operatorów.