Grupa MiŚOT z inicjatywą w sprawie podłączeń do Systemu 46

Grupa MiŚOT podjęła inicjatywę mającą na celu podłączenie jednostek samorządu terytorialnego do Systemu 46 we współpracy z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi. Pomogą w tym wcześniejsze doświadczenia związane z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną.

Przypomnijmy, że System 46 (czyli S46) to system teleinformatyczny, który wspiera zgłaszanie i obsługę incydentów związanych z cyberzagrożeniami, a także wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. System ma także zapewnić szacowanie ryzyka na poziomie krajowym i ostrzeganie o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa. Jego nazwa wzięła się stąd, że działa on na podstawie artykułu 46 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

W kontakcie z NASK

– Jesteśmy w stałym kontakcie z NASK i wiemy, że jego celem jest stopniowe zwiększenie liczby podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa podłączonych do S46 – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA. – Pozwoli na podniesienie jakości danych przetwarzanych w S46, a z drugiej strony poszerzy wymianę informacji na temat cyberbezpieczeństwa.

Plany NASK obejmują podłączenie pierwszych stu jednostek samorządu terytorialnego do S46 jeszcze w 2023 roku, a w kolejnych latach kolejnych. Jest ich łącznie około 2,5 tysiąca.

– Lokalni operatorzy mogą wziąć realny udział w tworzeniu S46 poprzez podłączenie lokalnych urzędów na odcinku ostatniej mili również z siecią Exatela, który jako operator B L3VPN realizuje połączenie z chmurą S46 – wyjaśnia Sebastian Kachel. – Zachęcamy do współpracy w tej sprawie z projektem MdO. Wspólne działania przyniosą kolejne korzyści dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych – zapewnia.

Start!

Obecne działania Grupy MiŚOT związane z podłączeniem jednostek samorządu terytorialnego do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Cyberbezpieczeństwem S46 związane są z nawiązaniem kontaktu ze wszystkimi gminami w Polsce. Podejmuje je spółka Projekt MdO, która podłączyła już, we współpracy z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ponad trzy tysiące szkół. MdO ma także odpowiadać za integrowanie współpracy lokalnych operatorów na szczeblu ogólnopolskim.

– Rozesłaliśmy e-maile, a teraz dzwonimy do gmin kontaktując się z osobami decyzyjnymi oraz wydziałami informatyki poszczególnych urzędów – stwierdza Wojciech Jureczka, specjalista ds. klientów kluczowych Projektu MdO. – Kolejnym krokiem będzie kontakt z operatorami działającymi na terenie konkretnej gminy zainteresowanej gminy (lub w jej pobliżu) oraz nawiązanie współpracy.

W rozesłanej do gmin informacji można przeczytać, że Grupa MiŚOT to organizacja działającą na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, którzy z powodzeniem i sukcesami dostarczającymi usługi teleinformatyczne do blisko 30 proc. krajowego rynku. Argumentem za lokalną współpracą ma być to, że operatorzy ci są pracodawcami, zleceniodawcami, płatnikami podatków lokalnych i klientami lokalnych przedsiębiorców.

– Mamy już pierwsze kontakty zwrotne, a z gminami, które odpowiedziały na nasz e-mail kontaktujemy się w pierwszej kolejności – zapewnia Wojciech Jureczka.

Uruchomionia została także dedykowana strona internetowa: https://misot.pl/dla-gmin/

Kontakt

Na wszystkie pytanie dotyczące S46 odpowiedzą specjaliści z działu handlowego Grupy MiŚOT: Paweł Białas, Wojciech Ogonek, Bartłomiej Konopkin, a w szczególności opiekun projektu Wojciech Jureczka. Pytania można też kierować na adres mailowy: [email protected].