Grupa MiŚOT na Konferencji KIKE 2022

Konferencja KIKE 2022 była jednym z największych tegorocznych wydarzeń branży telekomunikacyjnej. Mocnymi punktami wydarzenia stały się prelekcje, panele i szkolenia przygotowane przez Grupę MiŚOT,

 

20 września konferencję oficjalnie otworzył Karol Skupień, prezes KIKE. Towarzyszyli mu Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA oraz Krzysztof Czaja, prezes Fundacji Nasza Wizja.  

 

Podczas prezentacji projektów Sebastian Kachel zaznaczył, że dla Grupy MiŚOT niezwykle ważne są również inkubowane projekty, w tym m.in. MdI (budujący polską sieć LoRaWAN) oraz Centrum Przetwarzania Danych. 

 

Projekt związany z pokryciem kraju siecią LoRaWAN jest coraz szerzej doceniany i budzi rosnące zainteresowanie, co widać było na poświęconym mu panelu z udziałem Tomasza Brola, Artura Tomaszczyka i Sebastiana Kachela. Budowa sieci trwa. Przedstawiciele projektu namawiają operatorów do zakładania bramek dostępowych, aby sieć LoRaWAN jak najszybciej stała się obecna była w każdym powiecie. W dalszych planach jest też roaming międzynarodowy.

 

Paweł Białas, dyrektor ds. rozwoju Grupy MiŚOT, zaprosił natomiast do korzystania z produktów Grupy, w tym do dołączenia do EPIX. Nie zabrakło wzmianki o współpracy EPIX z Beyond.pl w ramach konsorcjum TeleSynergia.

 

Łukasz Biernacki przekazał najważniejsze informacje o działaniach projektu MdO, a Krzysztof Fujarski i Marek Nowak zaprezentowali najnowsze dokonania medialnego projektu MdM. Tomasz Brol opowiedział kilka szczegółów związanych z siecią LoRaWAN, natomiast Daniel Piecuch przekazał informacje o najnowszych dokonaniach Fundacji Lokalni. Paweł Gniadek przedstawił dokonania TeleOdpowiedzialnych i opowiedział o wsparciu przygotowanym dla mieszkańców Ukrainy. Beneficjentami pomocy były m.in. ukraińskie dzieci, które przyjechały do Janowa Podlaskiego, gdzie odbywał się drugi Lokalny Zjazd MiŚOT.

 

Ilona Malik, prawniczka pracująca dla Grupy MiŚOT, oraz Sebastian Kachel nawiązali do przygotowywanego procesu udostępniania akcji Grupy MiŚOT. Obecnie operatorzy są proszeni o wyznaczenie pełnomocników, którzy będą koordynować kwestie formalne i techniczne związane z procesem nabywania walorów przez akcjonariuszy. Sebastian Kachel przyznał, że będzie to spore wyzwanie logistyczne, ale MiŚOT-y zyskają wiele. – Chcemy się podzielić sukcesem, który współtworzycie, zamawiając nasze usługi. Spółki Grupy MiŚOT w większości generują zyski, rozwijają się i są w dobrej sytuacji finansowej.

 

Przedstawiciele projektu MdS pochwalili się, że w ramach zwiększenia cyberbezpieczeństwa wśród MŚP pracują nad biblioteką szkoleń dotyczącą tej dziedziny wiedzy. Maciej Linscheid zaprosił wszystkich zainteresowanych do współpracy, gdyż MdS zaczyna testy komercyjne usługi.

 

Trzeciego dnia konferencji odbyły się również prelekcje dotyczące cyberbezpieczeństwa. Udział w nich wziął m.in. Marcin Zemła z Projektu MdS. Słuchacze dowiedzieli się, jak odróżnić powszechne opinie o cyberzagrożeniach od faktów, a także od czego zależy poziom zagrożenia w telekomunikacji. 

 

Podczas wydarzenia dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia MiŚOT Akademii, której zadaniem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju zarówno dla właścicieli firm telekomunikacyjnych, jak i ich pracowników. Projekt wspiera małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych poprzez dostarczanie sprawdzonej i aktualnej wiedzy niezbędnej do codziennej pracy. Projekt MiŚOT Akademii koordynuje Marcin Orocz.

 

Podczas uroczystej gali rozdano nagrody. Tytuł KIKE Connector trafił do Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców oraz Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiTV. Statuetką KIKE Partner wyróżniono Hawe Telekom, a tytuł KIKE Razem trafił do Krzysztofa Dzięgielewskiego. Grupa MiŚOT została nagrodzona tytułem KIKE Innowator za projekt “Polski Internet Rzeczy”.