EPIX wśród największych

EPIX Katowice awansował w rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie i znajduje się w nim obecnie na bardzo wysokiej, piątej pozycji. Wysoko na liście jest też EPIX Warszawa.

 

Ranking prowadzony jest przez Hurricane Electric, która to firma posiada własną globalną sieć IPv4 i IPv6 i jest uważana za największą sieć szkieletową IPv6 na świecie pod względem liczby podłączonych sieci. W ramach swojej sieci Hurricane Electric jest połączony z ponad 200 głównymi punktami wymiany i bezpośrednio wymienia ruch z ponad 7500 różnymi sieciami.

 

– Nasz awans w rankingu wiąże się ze wzrostem liczby uczestników wymiany ruchu w katowickim EPIX. Sporo inwestujemy w ten projekt, dzięki temu nasze usługi są jeszcze lepsze – podkreśla Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA. – Dołączają do nas kolejni operatorzy, którym z tej okazji ponownie dziękuję za okazane zaufanie.

 

Na pierwszym miejscu rankingu od lat plasuje się węzeł największego miasta Ameryki Południowej oraz półkuli południowej – São Paulo, a na kolejnych węzły położone w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

 

Węzeł wymiany ruchu EPIX, założony przez Stowarzyszenie e-Południe, powstał dzięki pracy, zaangażowaniu i kapitałowi polskich małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Zyski z jego działalności przeznaczane są na inwestycje i realizację projektów wspierających to środowisko. Obecnie, jako największy IXP w Polsce, przenoszony jest do spółki należącej do Grupy MiŚOT, której akcje trafią do MiŚOT-ów.

 

– Operatorzy nie tylko kupują nasze usługi, ale również będą właścicielami grupy – informuje Krzysztof Czuszek.