Dzień Bezpiecznego Internetu u MiŚOT-ów

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r., obecnie zaś obchodzony jest na całym świecie. Pamiętają o nim także lokalni operatorzy, w tym także Grupa MiŚOT.

 

– Powinniśmy edukować klientów i pracowników, stosować odpowiednie narzędzia, przestrzegać wdrożonych procedur. Ma to szczególne znaczenie przy pracy zdalnej. Poza tym powinniśmy przykładać dużą uwagę do procesu rekrutacji pracowników i utrzymania stałego personelu. Każda migracja to dla operatora potencjalnie zagrożenie – przypomina Maciej Linscheid, lider projektu MiŚOT dla Security.

 

Warto też podkreślić, że zwiększający bezpieczeństwo lokalnych operatorów projekt MdS już wkrótce ma być testowany i wdrażany w grupie pilotażowej MiŚOT-ów. Podczas ostatniego Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Bukowinie Tatrzańskiej Maciej Linscheid zaktualizował harmonogram prac nad oprogramowaniem, które już na kolejnym zjeździe ma zostać zaprezentowane jako produkt dedykowany małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym.

 

– Głównym zadaniem oprogramowania, nad którym pracujemy, jest analiza w czasie rzeczywistym ruchu na łączach w celu natychmiastowej deeskalacji i zatrzymania ewentualnych ataków DDoS. Będziemy testować to rozwiązanie najpierw u użytkowników EPIX – mówi Krzysztof Czuszek, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe, a jednocześnie lider projektu EPIX.

 

Warto też przypomnieć, że aktualna jest także problematyka związaną z pracami nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Prace nad nią uważnie śledzimy na łamach naszego portalu.

 

– Nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu życzę MiŚOT-om mniejszej liczby ataków DDoS, usterek i awarii, a także mniejszej podatności na tego typu incydenty – dodaje Maciej Linscheid.

 

Także wielu MiŚOT-ów, w ramach aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, na terenie swojego działania wygłasza prelekcje i prowadzi szkolenia dla dzieci, młodzieży, przedsiębiorców i seniorów.