Merytorycznie i bez spiny – podsumowanie Zjazdu MiŚOT w Toruniu

Przyszłość telekomunikacji, prawo komunikacji elektronicznej, zmiany pokoleniowe, budowa sieci, cyberbezpieczeństwo, a także EPIX, Kameleon TV i inne produkty Grupy MiŚOT – o tym wszystkim mali i średni operatorzy debatowali na zjeździe w Toruniu. 

Blisko 350 uczestników przyjechało na początku listopada na Zjazd MiŚOT w Toruniu. Był to już ósma taka impreza zorganizowana przez Projekt MdM.

– Mamy już pierwsze podsumowania i wynika z nich, że idziemy w dobrą stronę – mówi Krzysztof Fujarski, prezes Projektu MdM. – Cieszy nas też, że otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie od wystawców i partnerów zjazdu. Większość podkreślała duże zainteresowanie uczestników ich ofertami.

Pozytywne opinie zebrała też strona merytoryczna zjazdu. Warto przy tym podkreślić, że w debatach w Toruniu wzięli udział także przedstawiciele administracji rządowej: Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i Tomasz Opolski, zastępca dyrektorki Departamentu Telekomunikacji MC. Izby gospodarcze reprezentowała Anna Streżyńska z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz Paweł Wołoch ze Związku Telewizji Kablowych Izby Gospodarczej, zaś sektor organizacji pozarządowych Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioranej oraz szeroka reprezentacja przedstawicieli Stowarzyszenia e-Południe.

Porównania i oceny

Z zebranych danych wynika, że przy podobnej liczbie uczestników tym razem na zjeździe zarejestrowała się większa liczba firm niż poprzednio.

– Wyniki ankiety końcowej nie pozostawiają wątpliwości, że organizowane przez nas zjazdy cieszą się coraz lepszą renomą – podkreśla Krzysztof Fujarski. – Liczymy się z przesyłanymi do nas opiniami, wyciągamy wnioski, a oceny motywują nas do dalszego rozwoju.

Z odpowiedzi uczestników wynika, że szczególnie wysoko ocenili lokalizację zjazdu – zarówno hotel, jak i miasto, a także (jak zwykle) melinę oraz fotorelację i komunikację medialną, a także merytorykę, w tym praktycznie wszystkie wykłady na tematy prawne. Najwyżej oceniony zostały przy tym temat przygotowany na rozpoczęcie zjazdu – Checklista PKE oraz debata z udziałem ministra cyfryzacji i innych zaproszonych gości na temat przyszłości rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Duża frekwencja widoczna była na prelekcjach dotyczących zawierania umów zgodnie z PKE, poruszających kwestie związane z sukcesją firm oraz dotyczących projektów grupy MiŚOT. Tutaj szczególne zainteresowanie wzbudziły plany rozwoju węzła EPIX, korzyści z bycia akcjonariuszem MiŚOT SA oraz panele dotyczące projektów Kameleon, Lokalni i LoRaWAN.

Uczestnicy docenili też wykład Jarosława Juszkiewicza o komunikacji w kosmosie oraz prezentację Łukasza Biernackiego i Artura Tomaszczyka dotyczącą wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej pracy operatora.

Komentarze i opinie

– Osobiście cieszy mnie, że niezwykle wysoko oceniona została nasza ekipa organizacyjna, a także zespół techniczny dbający o jakość prelekcji w salach. Serdecznie dziękuję za wszystkie dobre słowa – dodaje Krzysztof Fujarski. – Potwierdziło się także, że uczestnicy byli zadowoleni z działania aplikacji zjazdowej, posiłków zapewnianych przez hotel oraz występ teatru impro na wieczornej gali.

Wykres odpowiedzi z Formularzy. Tytuł pytania: Jak oceniasz atrakcje i pozostałe aspekty organizacyjne Zjazdu?. Liczba odpowiedzi: .

W wynikach pozjazdowej ankiety trudno doszukać się słabiej ocenianych punktów, ale organizatorzy zapewniają, że widzą nadal pole do poprawy i zamierzają się rozwijać.

Na koniec warto też oddać głos samym uczestnikom zjazdu, którzy wypełnili ankiety:

“Podobał mi się luźny charakter zjazdu i uczucie braku spiny”;

“To było moje pierwsze wydarzenie z tej puli konferencji. Widać, że ze sobą się stykacie, że się znacie, że łączy Was coś więcej niż slogan”;

“Najbardziej doceniam to, że wszystkie prezentacje były nagrywane, a my otrzymamy do nich dostęp. Dzięki temu będziemy mogli zapoznać się z materiałami, które kolidowały czasowo z innymi wystąpieniami”;

“Cenię luźną, przyjazną atmosferę Zjazdów MiŚOT i bardzo dobrą organizację”;

“Sprawna organizacja i dobra aplikacja zjazdowa, dzięki której można się było łatwo zorientować co, gdzie i kiedy”;

“Podobała mi się ogólna atmosfera zjazdu i poruszane tematy. Najlepsze jedzenie ze wszystkich Zjazdów, na których byłam. Przede wszystkim wszystko dobrze opisane i nie trzeba się było zastanawiać nad tym, co zjeść, gdy nie je się mięsa”.

Widzimy się w Wiśle

W trakcie Zjazdu MiŚOT w Toruniu udało się także potwierdzić termin i miejsce kolejnego. My także zapraszamy już teraz na wiosnę, od 7 do 9 maja 2025 roku, do Wisły. Szczegóły już wkrótce na stronie: misot.pl/zjazdy